Sfera Dysona – koncept hipotetycznej kosmicznej megastruktury, zaproponowanej przez futurologa Freemana Dysona. Sfera mogłaby otaczać na przykład nasze Słońce, a umieszczony po jej wewnętrznej stronie układ kolektorów pobierałby i transmitował wypromieniowywaną przez gwiazdę energię, zapewniając cywilizacji budowniczych niemal nieograniczone źródło zasilania.
 
Jeśli Ciebie też intrygują rzeczy, które nie istnieją, to świetnie! Jeśli nie, to też świetnie! Sfera Dysona to blog, który powstaje z pasji do literatury fantastyczno naukowej. Przeczytasz tutaj omówienia książek z tego gatunku i tylko tego oraz (być może) dotyczące fantastyki naukowej przemyślenia.
 
Autorzy powieści fantastyczno naukowych od ponad stu lat zadziwiają kolejne pokolenia czytelników, szukając w swych dziełach odpowiedzi na pytania dotyczące naszej przyszłości i problemów, jakie możemy w niej napotkać.
 
Bloga pisać będzie Paweł. Z wykształcenia bibliotekarz, poza tym chałupniczy miksolog i grafoman. Lubi podcasty, czarny humor i koktajle. Znajomi go nienawidzą, bo ciągle opowiada im o przeczytanych książkach, dlatego postanowił skazać na to nieszczęście Internety. 

Misja bloga

pokazywać, że literatura fantastyczno-naukowa jest literaturą wartościową, że porusza poważną problematykę, może być początkiem wielu refleksji nad moralną kondycją ludzkości oraz źródłem licznych pytań o kształt naszej rzeczywistości w przyszłości.